Wielu ludzi formuje swoje zdanie o Domach Dziecka w sposób stereotypowy, ale tylko nieliczni znają ich prawdziwy obraz.

Czy Wy wiecie - świętujemy 70-lecie

« Wróć do archiwum aktualności

2019-06-13 13:35:43

Siedemdziesiąta rocznica powstania Domu Dziecka … jest trochę umowna. Bo wiąże się z powstaniem Państwowego Domu Dziecka w październiku 1949 roku w budynku przy ul. Narutowicza 32 w Lublinie. Jednakże działania opiekuńczo-wychowawcze były prowadzone wcześniej, bo już w 1922 roku w jednym z budynków przy ul. Narutowicza powstał Zakład Rzemieślniczo-Wychowawczy św. Józefa prowadzony przez bezhabitowe Zgromadzenie Braci Sług Niepokalanej Maryi. Zakład ten w latach trzydziestych przeniósł się do budynku przy ul. Narutowicza 32 w Lublinie, gdzie funkcjonował do 1949 roku (z przerwą na okres wojenny) i wówczas został przekształcony na Państwowy Dom Dziecka, który później otrzymał patrona w postaci Mariana Buczka.
Będzie jeszcze sporo czasu na przedstawienie (w odcinkach) historii, atmosfery, reform, które zmieniały rzeczywistość naszego Domu na przełomie tych dziesiątków lat jego historii.
Postaramy się także przez ten rok świętować nasz jubileusz.  Myślimy o spotkaniu wychowanków i byłych wychowanków, małej konferencji naukowej, krótkim filmie lub prezentacji przygotowywanej przez Teatr Zarembiacy, czy uhonorowaniu zasłużonych dla Domu pracowników. Chcemy też zbierać od byłych wychowanków i byłych pracowników wspomnienia z dawnych lat, być może w przyszłości będą one podstawą do przygotowaniu publikacji o naszym Domu.  Gdyby ktoś chciał zapoznać się z zarysem naszej historii to zapraszamy do zakładki na naszej stronie. http://domdziecka.lublin.pl/nasza-historia.html

Dodane przez: JK