Wielu ludzi formuje swoje zdanie o Domach Dziecka w sposób stereotypowy, ale tylko nieliczni znają ich prawdziwy obraz.

Obchody 70-lecia Domu Dziecka

« Wróć do archiwum aktualności

2020-05-15 13:17:50

Ubiegły 2019 rok był dla nas wyjątkowy. Tak wyjątkowy, że aż brakowało sił by opisać wszystko co wówczas się działo ;) ….., dlatego też zaistniała pewna dłuższa przerwa w opisywaniu wydarzeń, które miały wówczas i w nowym 2020 roku miejsce. Spróbuję więc w najbliższym czasie nadrobić choć trochę powstałe zaległości.
Był dzień 23 listopada 2019 r., gdy na naszych Domkach spotkali się wychowankowie i pracownicy, wraz z grupą naszych przyjaciół, aby wspólnie poświętować 70-lecie naszego Domu. Było to spotkanie bardzo rodzinne, choć powiało trochę wspomnieniami. Dla większości zaskoczeniem było, że nasz Dom Dziecka ma już 70 lat (wszak nasze Domki nie wyglądają tak staro). Z dzieci nikt nie pamiętał już naszego Domu przy ul. Narutowicza 32, a młodsi pracownicy (choć Ci starsi trochę też) mieli okazję zagłębić się w prastare dzieje naszej placówki …. Praktycznie dla wszystkich (łącznie z przedstawiającym w mojej osobie) dzieje te były nieznane i tajemnicze, okryte mgłą trudnej pamięci o czasach PRL-u. Nasze dzieci patrzyły trochę z niedowierzaniem na stare zdjęcia, że tak mógł wyglądać kiedyś nasz Dom …
W dalszej części był czas na wspomnienia Pana Piotra i dokonań Teatru Zarembiacy, było słowo o naszej patronce Pani Ewie oraz kilka jej wierszy w uroczym wykonaniu naszych dzieci, a także słowo Dyrektora Pana Sławka, który długo nie zagadał, bo w Domu unosił się już zapach pizzy …. Był jeszcze czas na pogawędki, ciastka i napitki, mini turniej w ping – ponga
o puchar Dyrektora (rywalizacja między Domkami była pasjonująca …) i ogólnie nam panująca dobra, rodzinna atmosfera.
W niedalekiej przyszłości od przedstawionych powyżej wydarzeń, zdarzyła się chwila nader uroczysta. Otóż 2 grudnia 2019 r. nasz Dom znalazł miejsce w sercu naszego miasta. A o tym co wówczas się działo niech opowie ta oto krótka relacja …
Główne uroczystości obchodów poprzedziła Msza Św. w Lubelskiej Katedrze, a później udaliśmy się do Trybunału Koronnego, gdzie wśród zaproszonych gości mogliśmy świętować jakże szacowne rocznice: 70-lecia naszego Domu Dziecka, jak i 25-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Zarembiacy. Spotkanie to odbyło się z udziałem Pana Wojewody, Pani Prezydent, przedstawicieli Rady Miasta, MOPR-u, Kuratorium Oświaty, Urzędu Wojewódzkiego, jednostek pieczy zastępczej i pomocy społecznej, pracowników obecnych i byłych, członków Stowarzyszenia oraz naszych przyjaciół. Był czas podziękowań i uhonorowania zarówno naszych zasłużonych jubilatów jak i pracowników. Później był czas na przedstawienie historii naszego Domu (wraz z wizualna oprawą multimedialną w postaci prezentacji zdjęć), czasu reform oraz współczesności. Po przerwie mieliśmy jeszcze słowo Pani Eli, która przybliżał nam koncepcje wychowania w Domu oraz krótkie prezentacje: Teatru Zarembiacy, działań Stowarzyszenia oraz spotkań byłych wychowanków. Całość spotkania zwieńczyły: występ naszego byłego wychowanka Sylwka, który wystąpił z recitalem na trąbę i fortepian (oczywiście nie grał razem na tych instrumentach tylko oddzielnie) oraz uroczysty poczęstunek. 
Myślę, że warto zajrzeć do materiałów z tej konferencji – okolicznościowych filmów i prezentacji oraz referatów, które pokazują wczoraj i dziś naszego Domu. Wszystkie te materiały chcemy zaprezentować na naszej stronie, zachęcamy do obejrzenia, posłuchania, poczytania i powspominania razem z nami …. Wszak to część historii naszej i naszego miasta, oraz historii tych wszystkich, którzy z tym domem byli związani, szczególnie zaś pracowników i wychowanków.   
Zapraszamy do galerii: http://domdziecka.lublin.pl/galeria/70_lecie_domu_dziecka.html
oraz do obejrzenia filmów związanych z “wczoraj i dziś” naszego Domu:
https://youtu.be/XZE9vW5VdPU
https://youtu.be/XQPfFcKOad8
https://youtu.be/a5ZOH0lB1Fo
Zachęcamy do zajrzenia także do zakładki o naszej historii, gdzie znajdzie się prezentacja przygotowana z okazji tej uroczystości. 
http://domdziecka.lublin.pl/nasza-historia.html
Miłego oglądania ...

Dodane przez: JK