Wielu ludzi formuje swoje zdanie o Domach Dziecka w sposób stereotypowy, ale tylko nieliczni znają ich prawdziwy obraz.

Świętowanie rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski

« Wróć do archiwum aktualności

2019-01-07 13:51:41

Świętowanie rocznicy 100 - lecia Niepodległości Polski zaczęliśmy już 05.12.2018r. Kiedy to w filii nr 38 MBP przy ul. Relaksowej 25 zorganizowaliśmy przedpremierowy pokaz filmu pt. „O moim ojcu Legioniście” nad którym pracowaliśmy cały rok. Film oparty jest na opowieści jednego z mieszkańców Dzielnicy Sławin w Lublinie P. Wojciecha Papieża i przedstawia losy jego ojca Jana Papieża legionisty który walczył razem z Józefem Piłsudskim o wolność naszego kraju. Niektórzy z przybyłych widzów również brali udział w filmie będąc uczestnikami warsztatów teatralnych sfilmowani jako statyści w ostatniej scenie na potrzeby filmu. Pokaz był bardzo miły. Po projekcji wolontariusze oficjalnie wręczyli kwiaty P. Wojciechowi i podziękowali za jego opowieść.
Drugi akord świętowania przypadł na długi weekend drugiego tygodnia listopada. Otóż 10-tego dnia tego miesiąca wyjechaliśmy razem z wychowankami poza lublin do zaprzyjaźnionej rodziny P. Grażynki i jej męża Stanisława. Tym razem rozbiliśmy obóz nad rzeczką Ciemięgą w Ciecierzynie. Niektórzy w to miejsce musieli dotrzeć na własnych nogach (ok. 3 km) co o dziwo nie spotkało się z tabletowym narzekaniem. Na przybyłych uczestników spotkania zatytułowanego „Historia miejsca” czekało ognisko, dużo jedzenia (kiełbaski, sałatki, bigos i ciasto), rzeka i szlak historii Polski w pigułce. W okolicznych pagórkach ukryte były wcześniej przygotowane makiety z wizerunkami polskich żołnierzy z okresu I i II Wojny Światowej oraz skrzętnie ukryte tzw. „Wskazówki”. Podzieliliśmy się na 2 grupy. Leżące na ziemi zrobione z gałęzi i patyków strzałki wyznaczały kierunek trasy… Przemierzając poszczególne bazy makietowe i odnajdując ukryte historyczne treści wspinaliśmy się coraz wyżej w ukształtowaniu terenu. Musieliśmy również uważać na ukryte w zaroślach pnącza jeżyn i gałęzie przez które musieliśmy się przedzierać. Kiedy w końcu odnaleźliśmy ostatni punkt historyczny naszym oczom ukazał się wspaniały widok doliny rzeki oraz świecące tego dnia piękne słońce. Jak na początek listopada pogoda była wyjątkowo dla nas łaskawa… Potem przechodząc przez rzekę powróciliśmy do naszego obozu gdzie wspólnie śpiewaliśmy i graliśmy pieśni legionowe. Niektórzy salutowali podczas śpiewu… i tak po kilku godzinach wspólnego świętowania kiedy już zaczynało się ściemniać wróciliśmy do domu mając w pamięci mile spędzony czas.
Dwa dni później czyli 12.11.2018r. Odbyło się spotkanie zatytułowane „Wieczór Patriotyczny” na który czekaliśmy cały rok. Tego właśnie dnia a nie jak chcieliśmy 11.11.2018r. odbyła się premiera naszego filmu o w/w bohaterze. Wielu z nas było zaangażowanych w jego produkcje. Niektórzy jako aktorzy, kierownicy planu filmowego, pomocnicy scenografa, współtworzący ścieżkę dźwiękową czy statyści. Pokaz odbył się w Domu Rodzinnym nr 2. Wiele osób przyszło zobaczyć swoich kolegów i koleżanki w akcji jak również wychowawców w niecodziennej roli aktorów. Na początku obejrzeliśmy zdjęcia z przygotowanej we wrześniu Gry Historycznej na jednej z ulic Dzielnicy Botanik. Gra polegała na odtworzeniu prawdziwych zdarzeń z okresu II Wojny światowej i tuż przed nią właśnie na tej ulicy i okolicznych domach do dzisiaj stojących. Podczas spotkania obejrzeliśmy również zrobione kilka dni wcześniej na profesjonalnej „sesji zdjęciowej” w zaprzyjaźnionym studiu fotograficznym Wip-studio portrety niektórych naszych wychowanków i wychowawców w mundurach historycznych i strojach z epoki dwudziestolecia międzywojennego. Oglądanie tych zdjęć wzbudziło wśród oglądających wielki entuzjazm, tym bardziej że w/w kostiumy w których pozowali nasi bohaterzy wypożyczone były zresztą już nie pierwszy raz z Teatru J. Osterwy oraz od kolegów z Grupy Rekonstrukcji historycznych „Front” za co im z całego serca dziękujemy.
Potem w końcu przyszedł czas na najważniejsze. Obejrzeliśmy dwie wersje naszego filmu. Jedna 3.5 min. zgłoszona na konkurs IPN „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” i druga wydłużona wersja „O moim ojcu Legioniście” obejmujaca również losy powojenne naszego bohatera. Po obejrzeniu filmów publiczności zdecydowanie bardziej spodobał się „pełny 16 min. metraż” chociaż pierwszy film zdobył wyróżnienie na w/w konkursie, którego Gala wręczenia nagród odbyła się 15.11.2018r. w sali kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie.
Na Gale tę pojechaliśmy tylko w cztery osoby. Autorzy pracy czyli Dominik i Krystian i wychowawca P. Andrzej i P. Piotr operator kamery. Chociaż chętnych na wyjazd biorących udział w filmie było więcej, jednak etykieta wręczenia nagród nie obejmowała niestety większej ilości uczestników. Na początek zabrał głos prof. Szarek z IPN i inni szacowni mówcy. Potem odbyło się wręczenie nagród w dwóch kategoriach wiekowych 9-13 i 14-19 lat za konkurs plastyczny, film i tzw. Vlog. Było kameralnie i bardzo przyjemnie. Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i wspólnym pamiątkowym zdjęciu obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu muzycznego w wykonaniu zespołu muzycznego z Garwolina który nazywał się „Od czapy”  przygotował on repertułar pieśni napisanych dawno temu m.in. przez legionistę Adama Kowalskiego. Podczas Gali zobaczyliśmy jeszcze jedno głośne nazwisko. Prowadzącym całość był znany telewizyjnym widzom m.in. filmu „Plebania” aktor warszawskich scen Dariusz Kowalski który bardzo ciekawie poprowadził całość imprezy. Po koncercie zeszliśmy do szatni w celu odebrania nagród a w foyer teatru czekał  na nas ciepły posiłek. Do Lublina wracaliśmy w dobrych humorach.
27.11.2018r. odbył się popremierowy pokaz naszych filmów i zdjęć w „Karczmie w skowronkach” (niedaleko ulicy zbożowej) gdzie zaczynaliśmy kręcenie naszego filmu. P. Dyrektor Sławomir Piotrowski oraz członek naszego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Ewa Makarczuk oficjalnie wręczyli Dyplomy podziękowania za udział w całym projekcie filmowym i wywalczony laur wszystkim uczestnikom naszych działań. Udało się to zrobić dzięki wspólnemu wysiłkowi.
Dzięki uprzejmości właścicieli lokalu w którym biesiadowaliśmy, w marcu 2018r. kiedy rozpoczynaliśmy zdjęcia, na planie sceny „Pożegnania Górali” ku naszemu zdziwieniu znalazł się biały owczarek podhalański upiększając tę scenę. Bardzo im za to dziękujemy. Chcieliśmy też bardzo podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do naszego sukcesu a w szczególności P. Januszowi Krzychowi który w internecie znalazł informacje o konkursie IPN.
Wszystkie wymienione działania w dużej części były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Kultury z Lublina dzięki któremu mogliśmy realizować projekt „Teatr Zarembiacy 7” z Dzielnic Kultury za co serdecznie dziękujemy.
Na zdjęcia ze wszystkich tych wydarzeń zapraszamy wkrótce do naszej galerii.

Dodane przez: pr