Wielu ludzi formuje swoje zdanie o Domach Dziecka w sposób stereotypowy, ale tylko nieliczni znają ich prawdziwy obraz.

Historyczne podchody

« Wróć do archiwum aktualności

2018-09-28 14:30:21

Był piękny czwartek 20 września roku 2018 r. - słońce na horyzoncie, ciepło, więc warto byłoby się może gdzieś przejść. W trochę większym towarzystwie poszliśmy pobawić się w „Podchody”, a le takie szczególne bo historyczne.
Pierwsza ich część miała charakter tzw. Gry Miejskiej. Odbywała się ona na ul. Nowickiego w Lublinie i na podwórkach dwóch domów na tej ulicy. Domy te stanowią “żywy” przykład historii. W pierwszym z tych domów wg opowieści p. Wojciecha Papieża na I piętrze w czasie II Wojny Światowej znajdował się pokój, w którym było biuro SS.  Na podwórku odbywał się odbiór tzw. Kontyngentu (każdy z uczestników podchodów dostał naszą wersję Kenkarty) od ludzi z tzw. Gminy Konopnica (to była jednostka administracyjna w czasie okupacji). Na ulicy był ciągły ruch ludzie, którzy przynosili inwentarz żywy, płody rolne itp.
Uczestnicy gry najpierw posłuchali naocznego świadka tych wydarzeń pana Wojciecha Papieża, a potem każdy kto chciał mógł złożyć “swój” kontyngent. W zamian otrzymywał od żołnierza niemieckiego pieczątkę potwierdzającą “transakcję”. Podczas tego zdarzenia nastąpił również atak partyzantów z oddziału AK, którzy obrzucili budynek granatami. (inscenizacja prawdziwego zdarzenia zgodnie z opowieścią naocznego świadka p. Wojciecha Papieża).
Druga część podchodów odbyła się w ogrodzie domu pana Wojciecha Papieża i polegała na wysłuchania rozmowy telefonicznej między ostatnim przedwojennym prezydentem Lublina Bolesławem Liszkowskim (na zdjęciach to ten pan w cylindrze) a Duchami Twórców Niepodległości. Po rozmowie uczestnicy gry losowali karteczki z usłyszanymi nazwiskami w celu umieszczeniu ich potem na Kenkarcie. Warto odnotować, że Prezydent Lublina Bolesław Liszkowski mieszkał w domu, w którym mieszkał również p. Wojciech z rodzicami, a który był miejscem naszej inscenizacji.
Zabawa była przednia i miała wielki walor historyczny. W podchodach brali udział nasi wychowankowie, pracownicy, wolontariusze, ale także spora grupa mieszkańców z najbliższej okolicy. Wszystkim bardzo dziękujemy za włączenie się w nasza wspólną zabawę.  Wszystko to działo się dzięki Teatrowi Zarembiacy pod przewodnictwem Pana Piotra (na jednym ze zdjęć występuje z „Manifestem”). Projekt realizowany jest w ramach programu Dzielnice Kultury realizowanym przez Miasto Lublin.
Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z tego wydarzenia w zakładce „Galeria”.

Dodane przez: pr